اخبار طلا و سکه, مقالات

سکه پارسیان

سکه پارسیان

سکه پارسیان

در دنیای طلا و سکه، قطعا نام سکه یا پلاک پارسیان را شنیده اید. عموم افراد جامعه، از عنوان سکه برای پلاک های پارسیان استفاده می کنند. اما حقیقت این است که نباید کلمه سکه را برایشان به کار برد زیرا ضرب سکه فقط منحصر بانک مرکزی است. اما پلاک های پارسیان هیچ ارتباطی با بانک های کشور ندارند و توسط سازندگان طلا و جواهر دارای جواز اتحادیه در اشکال 6 و 8 ضلعی تولید می شوند.

به مرور زمان، با کاهش قدرت خرید مردم، در جهت هدیه دادن برای مناسبت های مختلف، سرمایه گذاری های کوچک، پلاک های پارسیان محبوبیت زیادی را بین افراد جامعه بدست آوردند.سکه پارسیان یکی از انواع طلا می باشد که به صورت پلاک طلا در وزن های کم تولید می شود و با هر بودجه ای قابل خرید است.

امروز قصد داریم نکاتی را درباره ی پلاک پارسیان به شما بگوییم که ممکن است برایتان جالب باشد. و البته در خرید این نوع از طلا به شما کمک کند. پس تا پایان این مقاله همراه ما باشید.

تفاوت سکه پارسیان با سایر سکه ها

پلاک های پارسیان برخلاف سایر سکه های موجود در بازار که دارای عیار 22 هستند، از طلای 18 عیار ساخته می شوند، بنابراین با قیمت روز طلای 18 عیار محاسبه می شوند. و نکته قابل توجه این است که پلاک های پارسیان مثل سکه های امامی و بهار حباب ندارند و در نتیجه ریسک کمتری در خرید پلاک پارسیان وجود دارد. یک تفاوت دیگر پلاک های پارسیان با سکه های بهار آزادی و امامی در این مورد می باشد که ضرب پلاک پارسیان  توسط بانک مرکزی انجام نمی شود و فقط شرکت ها و کارگاه هایی که مجوز پرس رو از اتحادیه های مربوطه دریافت کردند، مجاز به تولید سکه های پارسیان هستند.

شکل سکه های پارسیان

پلاک های پارسیان در گذشته به صورت دایره ای شکل و مشابه سکه های بانکی عرضه می شدند. ولی به دلیل این که این احتمال وجود داشت که با سکه های بانکی اشتباه گرفته شوند. امروزه ضرب اون ها به شکل مدور ممنوع است. و معمولا در اشکال بیضی و چندضلعی و مستطیل فروخته می شوند.

نکات خرید سکه های پارسیان

اگر میخواهید در خرید پلاک پارسیان دچار ضرر نشوید باید این نکات را در نظر بگیرید. مهم ترین نکته در هنگام خرید انواع مسکوکات و مصنوعات طلا این است که از واحدهای طلا فروشی دارای مجوز خرید کنید. زیرا این واحدها خیلی کم پیش می آید که دچار تخلف شوند و در صورت تخلف هم قابل پیگیری هستند. نکته دیگر این است که در هنگام خرید حتما به عیار و وزن پلاک های پارسیان باید توجه کنید. عیار پلاک های پارسیان 18 یا همان 750 است. باید حتما دقت کنید روی کارت پرس شده پلاک نوشته شده باشد.

وزن سکه های پارسیان

واحد اندازه گیری طلا در مقادیر کمتر از یک گرم، سوت است. هر یک گرم معادل 1000 سوت طلا می باشد. پلاک های پارسیان از 100 سوت شروع می شوند و تا 2 گرم هم در بازار موجود است. باید مراقب باشید سکه گرمی ضرب شده در بانک مرکزی را با سکه پارسیان 1 گرمی اشتباه نگیرید. زیرا سکه 1 گرمی بانکی 22 عیار است و حباب سنگینی هم دارد ولی قیمت سکه 1 گرمی پارسیان تقریبا معادل قیمت یک گرم طلای 18 عیار است.

قیمت سکه پارسیان

روش محاسبه قیمت پلاک پارسیان خیلی ساده است. برای این کار باید وزن پلاک پارسیان را در قیمت روز یک گرم طلای 18 عیار ضرب کنید. تا قیمت پلاک پارسیان را بتوانید بدست بیاورید. مثلا اگر یک پلاک پارسیان 400 سوتی داشته باشید. باید این وزن را در قیمت روز یک گرم طلای 18 عیار ضرب کنید. البته به این عدد قیمت ضرب پلاک و پرس هم اضافه می شود که در شهرهای مختلف متفاوت است.

محل خرید سکه پارسیان

به این نکته نیز باید دقت کنید که با توجه به اینکه پلاک های پارسیان توسط کارگاه های مختلف ضرب و عرضه می گردند. بنابراین احتمال جعل و تقلب در آن ها زیاد است. برای همین باید در خرید آن ها خیلی دقت کنید. ما به شما به هیچ عنوان خرید پلاک پارسیان از فضای مجازی و از افراد ناشناس که معمولا هم مجوز ندارند و زیر نظر اتحادیه فعالیت نمی کنند را توصیه نمی کنیم. چون احتمال اینکه به شما سکه هایی با وزن کمتر یا عیار اشتباه بفروشند زیاد است و بعد هم قابلیت پیگیری ندارد. در پایان باید اشاره کنیم که بعضی از اتحادیه های طلا جواهر کشور برای پرس پلاک های پارسیان، از یک سری نکات امنیتی استفاده می کنند که دیگر سواستفاده گران نتوانند به راحتی آن ها را جلب کنند.

 

سکه پارسیان

 

سکه پارسیان برای سرمایه گذاری

یکی از متداول ترین مشکلات در ایران این است که باید پولمان را جوری سرمایه گذاری کنیم که بی ارزش نشود. پلاک های پارسیان بهترین گزینه برای افرادی است که می خواهند ماهانه مبلغی از درآمدشان را صرف سرمایه گذاری کنند. مثل خانم های خانه دار که حتی می توانند با مبالغ کم هم این پلاک ها را خریداری کنند. یا آقایونی که می خواهند ماهی یک الی سه میلیون از درآمدشان را پس انداز کنند. برای اینکه پولشان بی ارزش نشود بهتر است از این نوع طلا خریداری کنند.

سایر مشخصات سکه های پارسیان

پلاک های پارسیان باید دارای کد اتحادیه باشند.

 به هیچ عنوان پرس آن ها نباید باز شود.

 حتما دارای هولوگرام باشند.

و در پایان پلاک های پارسیان چون اطلاعات کامل رویشان درج می شود. نیاز به فاکتور ندارند.

ما در این مقاله سعی کردیم، تمام نکات مرتبط با پلاک های پارسیان را به شما بگوییم. تا خرید موفقی داشته باشید.

همچنین شما روزانه می توانید قیمت انواع پلاک پارسیان را در سایت گالری آکام مشاهده فرمایید. و جهت خرید یا فروش به محل گالری مراجعه فرمایید.

مطالعه بیشتر : سکه پارسیان و مزایای خرید آن

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *