اخبار طلا و سکه, مقالات

راهنمای خرید ست حلقه طلای ازدواج

راهنمای خرید ست حلقه طلای ازدواج

راهنمای خرید ست حلقه طلای ازدواج، موضوعی جذاب برای کسانی است که قصد خرید حلقه دارند.

گالری آکام برای شما در حکم یک مشاور حاذق حاضر است. صفر تا صد یک خرید راحت و به یادماندنی ست حلقه ازدواج را برای شما شرح دهد. یکی از خریدهای پرخاطره ازدواج خرید ست حلقه طلای ازدواج است. کار شما کمی دشوار خواهد بود اگر سخت ‌پسند باشید و برای خرید ست حلقه طلا به همان فروشگاه  اول اکتفا نکنید. واقعیت این است که  برخی از حلقه‌های ازدواج جذاب نیستند اما برخی از آنها به‌ طرز عجیبی چشم گیر هستند که گذشتن از آنها و نخریدن آن ممکن نیست. در اینجا ما به شما خواهیم گفت چطور با صرف کمترین زمان حلقه دلخواه خود را با مناسب ترین قیمت خریداری کنید.

حلقه ازدواج در ایران

در فرهنگ ما ایرانیان حلقه ازدواج به چند هزار سال پیش برمی‌گردد و برگرفته از آیین مهر میترائیسم یا همان مهرپرستی است. مهر یا میترائیسم، پروردگار این آیین بوده و همواره یک حلقه از مهر یا خورشید را در دستان خود داشته است. بیشتر از ۳۰۰۰ سال است که افراد برای پیوند زناشویی یک حلقه را به نشانه پیروی کردن از میترائیسم یا مهر به دست یکدیگر می‌کنند. در بسیاری از نقش و نگارهایی که از دوران ساسانی و هخامنشی  باقی مانده است.  پادشاهانی مشاهده می شوند که حلقه را به شخصی دادند یا از شخصی دریافت می‌کنند که این عمل نشان دهنده پیمان میان این افراد است.

استفاده کردن از عنصر طلا در حلقه ازدواج نشان از علاقه و عشق بی‌پایان و بدون مرز زوجین به یکدیگر است. انگشتی که انگشتر ازدواج در آن جای می‌گیرد چهارمین انگشت دست چپ زوجین است که علت آن را نزدیکی این انگشت به قلب می‌دانند و آن را نمادی از تعهد قلبی زوجین معرفی می‌کنند. تاریخچه دقیقی در دنیا برای حلقه ازدواج ذکر نشده اما نکته واضح این است که از قدیم تا به امروز حلقه ازدواج را نشان‌ دهنده مهر، تعهد و وفاداری میان زن و مرد می‌دانستند.

تفاوت میان انگشتر و حلقه

حلقه طلای ست عروس و داماد و در حالت کلی حلقه طلا، نسبت به انگشتر از ظرافت بیشتری برخوردار است. به عبارتی حلقه طلای ازدواج را به طور معمول ساده و ظریف می‌سازند. در بیشتر فرهنگ‌ها حلقه ست طلا یک رینگ ساده است که یک ردیف نگین بر روی آن قرار دارد و در بعضی از اوقات نیز حلقه ست ازدواج با نگین برلیان، الماس و یا سایر نگین‌ها و جواهرات تهیه می‌شود. اما در حالت کلی انگشتر به نسبت یک حلقه از ظرافت کمتری برخوردار است و طرح‌های شلوغ‌ تری دارد. ناگفته نماند که حلقه ازدواج را برای اینکه همیشه و در تمام ساعات اوقات شبانه‌ روز بر روی دست نگه می‌دارند با ضخامت کمتر و اندازه و وزن مناسب ‌تری طراحی و تهیه می‌کنند تا به انگشت آسیب نرساند.

ویژگی های خوب حلقه ست ازدواج

باید بدانید که حلقه ست ازدواج جدید بهتر است که ساده، چشم‌ نواز و شیک باشد. در کنار تمام این موارد حلقه باید به‌گونه‌ای طراحی شود که هر دو لنگه آن که شامل نمونه‌ های زنانه و مردانه تا حدودی زیاد به یکدیگر شبیه باشند. هرچند که با درنظر گرفتن سبک زنانه و مردانه طراحی و ساخته می‌شوند. به عبارتی باید با سلیقه هر دو نفر هماهنگی داشته باشد. از یک طرف دیگر انگشتر تکی ساخته می‌شود و برای آن طرح‌های مختلفی نیز در نظر گرفته می‌شود. به همین دلیل ممکن است با سلیقه یکی از زوجین کاملاً هماهنگ باشد اما طرف مقابل به هیچ عنوان آن را نپسندد.

 ایده انتخاب و خرید حلقه ست ازدواج طلا سفید و زرد

بهتر است از همان ابتدای کار، ایده اولیه و اصلی حلقه را در ذهن خود داشته باشید. شما باید بدانید مدلی که با شخصیت و سبک زندگی شما هماهنگ است چه مدلی بوده و باید چه ویژگی‌هایی داشته باشد. البته فاکتور بعدی که البته به‌شدت نیز تعیین‌ کننده است بودجه‌ ای است که برای خرید حلقه در نظر گرفته‌اید.

پس به شما توصیه می‌کنیم که زمان کافی را برای انتخاب لحاظ کنید چون ممکن است ایده‌ای که در ذهن دارید زمان زیادی را برای طراحی و ساخته ‌شدن نیاز داشته باشد و ممکن باشه به چند طراح و سازنده حلقه مراجعه کنید. البته شما می‌توانید از میان حلقه‌هایی که در فروشگاه‌های طلا و جواهر عرضه می‌شوند نیز حلقه مورد نظر خود را پیدا کنید. اما اگر نتوانستید حلقه‌ای پیدا کنید که مطابق سبک زندگی، سلیقه و شخصیت شما باشد پیشنهاد ما این است که آن را سفارش دهید.

سایز حلقه ست ازدواج طلا

اولین فاکتوری که در زمان خرید حلقه ست ازدواج طلا باید آن را در نظر بگیرید اندازه حلقه است. و باید بدانید که  حلقه نباید خیلی تنگ یا خیلی گشاد باشد. این دو فاکتور به‌راحتی سبب می‌شوند تا با گذشت زمان فرم انگشت شما تغییر کند. ضمن اینکه به طور حتم سایز انگشتان شما در طول زمان عوض می‌شوند. پس به توصیه ما گوش کنید و سایز حلقه خود را کمی بزرگ‌تر از انگشتان خود در نظر بگیرید. پیشنهاد ما این است که با استفاده از وسیله‌ای که سایز انگشتر را اندازه می‌گیرد، انگشتر مناسب خودتان را انتخاب کنید.

وسیله اندازه‌گیری سایز انگشت یک دستگاه کوچک پلاستیکی است که اندازه مختلف برای سایز انگشتر در آن نشانه‌گذاری شده و با تنظیم کردن آن به دور انگشت موردنظر به‌راحتی می‌توانید سایز انگشت خود را محاسبه کرده و برای خرید اقدام کنید. این وسیله را به‌راحتی می‌توانید در فروشگاه‌های طلا و جواهر فروشی مشاهده کنید. باز هم تذکر می‌دهیم که در زمان تعیین کردن سایز انگشتر دقت کنید که نه بیش از حد بزرگ باشد که انگشتر در انگشتان شما بچرخد یا از آن خارج شود نه به قدری تنگ باشد که انگشت شما در زیر آن ورم کرده و اجازه خارج شدن از انگشت را به شما ندهد.

زمان مناسب خرید حلقه ست ازدواج طلا

به پیشنهاد ما بهترین زمانی که برای انتخاب و خرید حلقه ست عروس و داماد مناسب است زمانی است که دست‌های شما گرم هستند. زمانی که دست سرد باشد سایز انگشت کوچک شده و این سایز، سایز اصلی دست شما نیست. از نظر ما بعدازظهرها بهترین زمان برای خرید و انتخاب است. بهتر است که در زمان خرید حلقه ۲ یا ۳ بار سایز انگشت خود را محاسبه کرده و حلقه موردنظر را به خوبی در دستان خود امتحان کنید. اگر سایزهایی که به دست آوردید سایز میانی بود پیشنهاد ما این است که سایز بزرگ‌تر را در نظر گرفته و سفارش دهید.

اندازه انگشت و رنگ پوست شما مهم است!

رنگ پوست دستان شما سفید یا به عبارتی یخی است، حتماً از حلقه ست طلای سفید استفاده کنید. اگر برای تشخیص رنگ پوست خود مشکل دارید ما یک نشانه مهم را به شما ارائه می‌کنیم. ابتدا به رگ‌های دستان خود نگاه کنید، اگر رنگ رگ دست شما آبی رنگ بود پس پوست شما سفید و یخی است و گزینه مخصوص شما طلای ‌سفید خواهد بود. اما اگر رنگ پوست شما گندمی به سمت برنزه است بهتر اینکه از طلای زرد رنگ استفاده کنید. نشانه پوست گرم و برنزه این است که رگ‌های دست شما سبز رنگ هستند.

رکاب مناسب حلقه ست ازدواج

رکاب حلقه همان قسمت گردی است که نگین بر روی آن قرار داده می‌شود. علاوه بر سایز کلی حلقه، طول انگشتان شما نیز موضوع بسیار مهمی به حساب می‌آید که باید در زمان انتخاب رکاب به آن دقت شود. نکته مهم این است که حلقه ازدواج شما بهتر است که تمام بند انگشت شما را نپوشاند و شما باید حلقه‌ای را انتخاب کنید که مفصل انگشت شما در آن راحت و آزاد باشد و مشکلی برای حرکت‌کردن نداشته باشد.

سبک زندگی و خرید حلقه ست ازدواج طلا

شاید برایتان جالب باشد که بدانید سبک زندگی شما می‌تواند تأثیر زیادی در انتخاب حلقه ازدواج داشته باشد. حلقه ازدواج باید به‌صورت مستمر و روزانه در انگشتان شما باشد، برای همین اگر فردی هستید که بیشترین زمان خود را در خارج از منزل سپری می‌کنید یا شغلی دارید که به‌واسطه آن در معرض مواد شیمیایی هستید بهتر است در انتخاب فلز حلقه، طرح و اندازه آن دقت بیشتری را بخرج دهید. حتی این موضوع می‌تواند بر قیمت حلقه ست طلای شما نیز تأثیر بگذارد.

نگین حلقه ست ازدواج، بهتر است چه نگینی باشد؟

اگر تصمیم دارید برای حلقه ست ازدواج طلای سفید و زرد از حلقه‌های نگین‌دار استفاده کنید پیشنهاد می‌کنیم که هر نگین به صورت جداگانه بر روی یک پایه از جنس طلا محکم شده باشد. چون اگر غیر از این باشد احتمال جدا شدن و افتادن نگین زیاد است. نگین‌ها با چسب به حلقه شما متصل شده باشند به راحتی و با یک ضربه نیز از آن جدا خواهند شد.

حلقه طلای زرد

قیمت حلقه ست ازدواج زرد رنگ با طلای سفید رنگ و پلاتین تفاوتی ندارد. طلای زرد از ترکیب طلای خالص با مس و زینک حاصل می‌شود. عیارهای ۱۴، ۱۸ و ۲۲ از ترکیب شدن با فلزات مقاوم‌تری به دست می‌آیند. به دلیل استفاده روزانه و مداوم از حلقه طلای ازدواج، پیشنهاد ما استفاده کردن از طلای ۱۸ عیار است چون فلز بسیار مقاومی است. زوجینی که علاقه به خرید طلای زرد رنگ به عنوان حلقه ازدواج دارند بهتر است حتماً از این عیار استفاده کنند.

حلقه طلای سفید

فاکتورهای مهمی بر قیمت حلقه ست طلا تأثیرگذار هستند. اما به ندرت دیده می‌شود که رنگ طلا به‌طورکلی به فاکتوری مهم و تأثیرگذار در قیمت حلقه ست عروس و داماد تبدیل شود. طلای سفید به صورت معمول از اواخر دهه ۲۰ میلادی به بازار عرضه شد. طلای سفید را آلیاژ طلا می‌دانند که معمولاً با یک فلز سفید رنگ به راحتی ترکیب شده است. آلیاژهایی مثل پالادیوم، منگنز، مس، نیکل، روی و نقره در ساخت طلای سفید دخیل هستند.

در نهایت این حلقه را با یک لایه از فلزی به نام رودیم پوشش می‌دهند تا جلا و درخشندگی خود را در طول زمان به‌راحتی از دست ندهد. زوجینی که ساده پسند و شیک پوش هستند به طور حتم از جنس طلای ‌سفید استقبال می‌کنند. بد نیست بدانید که این طلا مقاومت زیادی دارد و اگر خط یا خشی بر روی آن ایجاد شود به راحتی تعمیر خواهد شد.

 نحوه نگهداری از حلقه ست ازدواج

در انتها لازم است خاطر نشان کنیم از تماس حلقه با مواد شوینده و شیمیایی جدا پرهیز کنید چون سبب می‌شود که حلقه درخشندگی و جلای خود را از دست بدهد و نگین‌های آن به مرور زمان از حلقه جدا شوند. برای شستن حلقه از صابون استفاده نکنید چون سبب از بین رفتن شفافیت حلقه و جرم بر روی آن خواهد شد.

اگر از حلقه خود به صورت مکرر و مداوم استفاده می‌کنید بهتر است آن را سالی یکبار برای آبکاری به فروشگاه طلا و جواهرسازی ببرید. به‌هیچ‌عنوان زمانی که حلقه را در دست دارید  از کرم‌های دست و صورت استفاده نکنید. اگر به استخر می‌روید حلقه را خارج کنید چون کلر باعث شل شدن نگین‌ها و تغییر رنگ حلقه می‌شود. در انتها اینکه از حلقه ازدواج در مقابل گرما، نور، ضربه و مواد شیمیایی به خوبی محافظت کنید.

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *