مقالات

راز ماندگاری حباب سکه

راز ماندگاری حباب سکه

راز ماندگاری حباب سکه

راز ماندگاری حباب سکه چیست؟

طی سالیان اخیر، در بحث سکه و طلا همیشه کلمه حباب به گوش خورده است. در طی سه سال گذشته نیز این حباب بزرگتر از قبل شده است. در خصوص بزرگ شدن حباب سکه، کارشناسان اقتصادی نظرات متفاوتی دارند. اکنون به برخی از این نظرات می پردازیم.

  • با توجه به انتظارها در جهت افزایش قیمت طلای جهانی، افزایش تقاضا زیاد می گردد و در نتیجه حباب ایجاد و گسترده می شود.
  • به دلیل محدودیت های موجود در بازار ارز، انجام معامله در بازار سکه با سهولت بهتری صورت می گیرد و به تبع تقاضا برای خرید بیشتر می شود.
  • در زمان افزایش درآمدهای نفتی، نرخ واقعی بازار ارز پایین است، به همین دلیل با افزایش تقاضا در بازار طلا مواجه می شویم.

طی سه سال گذشته، شاهد افزایش شدید حباب در بازار سکه و طلا بودیم. همانطور که در مقالات قبلی گفتیم، ارزش واقعی و ذاتی سکه، متاثر از نرخ ارز و اونس جهانی طلا می باشد. انتظاری که فعالان اقتصادی از آینده قیمت ها دارند، خود یکی از دلایل مهم در شکل گیری حباب طلا و سکه می باشد.

تاثیر طلای جهانی بر حباب سکه

در خصوص طلای جهانی نیز این مدت افزایش قیمت را شاهد بودیم. به طوری که بسیاری از کارشناسان اقتصادی و موسسات مالی بزرگ، رشد و صعود قیمت طلای جهانی را ممتد و ادامه دار پیش بینی می کنند. باتوجه به این پیش بینی ها و روند طلای جهانی، بسیاری از سرمایه گذاران، روی طلا و سکه سرمایه گذاری می کنند و آن را پشتوانه ای امن می دانند. همین مسئله سبب افزایش تقاضا و به تبع رشد حباب سکه می گردد.

شاید برایتان جالب باشد که بدانید در بازه زمانی 1397 الی 1400 بین نرخ رشد ارز و حباب سکه 80 درصد همبستگی وجود داشت. اما از 1400 به بعد این همبستگی به 35 درصد کاهش یافت.

با توجه به شرایط تورمی و جو حاکم بر مملکت که سبب نوسانات نرخ ارز می گردد. تجربه نشان می دهد که نوسانات نرخ ارز تاثیر بیشتری نسبت به طلای جهانی بر حباب سکه دارد. بخش عمده ای از این موضوع که حباب سکه تا چه مقدار رشد می کند، بستگی به کنترل نرخ ارز توسط دولت دارد.

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *