اخبار طلا و سکه, مقالات

حباب در طلا و سکه

حباب در طلا و سکه

حباب در طلا و سکه

حباب به طور کلی به این معنا می باشد که قیمت یک کالایی به میزان حباب، بالاتر یا پایین تر از ارزش ذاتی آن معامله شود. در بحث طلا و سکه ما اکثرا شاهد حباب مثبت هستیم. بهترین نقطه خرید در زمان حباب منفی است. زیرا سبب می شود ما قیمتی پایین تر از ارزش ذاتی آن کالا را پرداخت کنیم. در نود درصد مواقع ما از ارزش ذاتی استفاده می کنیم و قیمتی که پرداخت می کنیم دچار حباب مثبت است. یعنی بالاتر از قیمت اصلی پرداخت می کنیم. حباب در بحث طلا و سکه به معمول حدود یک سوم می باشد. اما بیشتر مواقع بر اساس میزان عرضه و تقاضا می باشد و عرضه و تقاضا میزان حباب را مشخص می کند.

 

حباب در طلا و سکه

 

حباب در طلا و سکه در اعیاد و جشن ها

در اعیاد و جشن ها به طور کلی حباب افزایش پیدا می کند. در نتیجه توصیه می شود در این ایام طلا نخرید. اگر قصد خرید طلا داشتید، طلایی را بخرید که اجرت کمتری داشته باشد یا طلایی که افراد کمتری به سراغ خرید آن می روند. این نکته به این معنا نیست که شما طلایی را بخرید که غیرقابل فروختن و غیرقابل استناد باشد بلکه طلایی باشد که قدرت خرید عموم جامعه به آن نمی رسد. زیرا کمتر دچار حباب می شود.

به طور مثال در بخش سکه، ما سکه های نیم، ربع، یک گرمی، تمام بهار و تمام امامی را داریم. در اعیاد و جشن ها بیشترین میزان حباب را توسط ربع سکه و یک گرمی تجربه می کنیم. زیرا بسیاری از افراد کارمند هستند و قدرت خرید پایینی دارند، در نتیجه به سراغ این سکه ها برای هدیه می روند و به همین دلیل با افزایش تقاضا، افزایش حباب را خواهیم داشت. معمولا برای هدیه از سکه های پارسیان و شمش های طلا نیز استفاده می شود. اگر قصد هدیه دادن سکه های پارسیان ، شمش های طلا و یا سایر سکه ها را دارید، می توانید با بودجه مورد نظرتان، به گالری آکام مراجعه نموده و بهترین خرید را انجام دهید.

تقسیم بندی حباب در طلا و سکه

 مثبت : در بحث طلا و سکه اکثر مواقع قیمت بالاتر از ارزش ذاتی می باشد.

 منفی : این حباب برعکس حباب مثبت، سبب می شود قیمت پایین تر از ارزش ذاتی باشد.

روزانه : حباب روزانه بیشتر مورد استفاده دلال ها می باشد. اکثرا با توجه به قیمت دلار است که به طور روزانه اندازه گیری می شود. و میزان نوساناتی است که در بازار در طول روز می بینیم. به طور معمول اگر در بازار مشغول به کار نیستید، توصیه می گردد از این حباب استفاده نکنید.

انتظاری: این حباب آخرین و مهم ترین حباب در تعیین قیمت می باشد و همان طور که از اسمش پیداست، به این معنا می باشد که ما یک انتظاری برای قیمت داریم، به طور مثال وقتی قیمت یک کالایی پنجاه هزار تومان می باشد، ما انتظار داشته باشیم چهل هزار تومان باشد، به سادگی قیمت کاهش پیدا می کند، زیرا خیلی از افراد کالا را نمی خرند و میزان تقاضا کاهش می یابد و در نتیجه قیمت نیز کاهش پیدا می کند. برعکس این قضیه نیز صدق می کند.

 

حباب در طلا و سکه

 

در بحث حباب موارد زیر اثر گذار هستند

1- میزان تقاضا

2- کمبود طلا و در نتیجه کمبود عرضه

3- نقدینگی خاص و یا اخبار مهم توسط دولت مردان بزرگ

4- بانک مرکزی

هنگامی که نوسان زیاد می شود و بازار از کنترل خارج می گردد، بانک مرکزی سعی می کند باعث تعادل بازار گردد. به این صورت که اگر قیمت ها صعودی باشد، با افزایش عرضه قیمت را کاهش می دهد. و اگر قیمت ها نزولی باشد به حدی که به سرمایه گذاران آسیب و ضرر برساند، سعی می کند قیمت ها را به حد تعادل برساند.

5- بازاریان

این افراد در بهترین نقطه خرید، یعنی حباب منفی که زمان کمی هم دوام دارد، خرید را انجام می دهند. در نتیجه پس از مدت کمی حباب منفی می ترکد و مثبت می شود.

6- دلار و انتظارات تورمی

هرچه انتظارات تورمی ما و قیمت دلار بالاتر برود، قیمت طلا نیز به تبع افزایش می یابد.

گالری آکام سعی کرد در این مقاله شما را با انواع حباب در طلا و سکه و عوامل اثرگذار در آن آشنا کند. امیدواریم این مقاله برای شما مفید بوده باشد و شما را در انتخاب زمان مناسب خرید و فروش راهنمایی کرده باشد.

مطالعه بیشتر : حباب سکه چیست و چگونه محاسبه می شود ؟

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *