مقالات

برای سرمایه گذاری چه طلایی بخرم؟

برای سرمایه گذاری چه طلایی بخرم؟

برای سرمایه گذاری چه طلایی بخرم؟

برای سرمایه گذاری چه طلایی بخرم؟ این سوال بسیاری از افراد جامعه با توجه به کاهش ارزش ریال و تورم حاکم بر کشور می باشد. طلا یک کالای ضد تورم است و به عنوان یک سرمایه امن شناخته می شود. در نتیجه اگر بخشی از پولمان را تبدیل به طلا کنیم و به اصطلاح روی طلا سرمایه گذاری انجام دهیم، ارزش پولمان را در مقابل تورم حفظ کردیم.

روش های مختلفی برای سرمایه گذاری روی طلا وجود دارد. امروز به تک تک این روش ها می پردازیم و مزایا و معایب هر روش را به مختصر بررسی می کنیم.

تا شما با توجه به شرایطی که دارید، بهترین سرمایه گذاری را انجام دهید.

1– طلای زینتی

اگر قصد خرید طلای زینتی را دارید، باید بدانید به این نوع طلا اجرت، مالیات و سود فروشنده تعلق می گیرد. اجرت طلاها نیز متفاوت است. اجرت هم می تواند به صورت درصدی باشد، هم میتواند مقداری ثابت روی هر گرم طلا باشد. گاهی اوقات نیز ترکیبی از این دو با توجه به نوع طلایتان می باشد. از مزایای طلای زینتی است که شما می توانید هم از آن استفاده کنید هم به عنوان یک سرمایه امن نگهداری کنید. اگر طلای زینتی را با قصد استفاده و سرمایه گذاری می خرید، بهتر است طلاهایی با اجرت کم خریداری کنید. برای تهیه طلاهای با اجرت کم می توانید به کارگاه های ساخت طلا و سازنده های طلا مراجعه کنید.

2- خرید سکه

سکه انوع مختلفی دارد، شامل گرمی، ربع، نیم و تمام سکه می شود.

از جمله معایب خرید سکه می توان به حباب آن اشاره نمود. گاهی اوقات ممکن است مبلغی که بابت خرید سکه پرداخت می کنید از ارزش واقعی آن سکه خیلی بیشتر باشد. البته اگر بتوانید حباب سکه را محاسبه کنید، ( که در مقالات قبلی نحوه محاسبه حباب سکه را آموزش دادیم ) . می توانید در زمان هایی که حباب سکه در حداقل خود می باشد، خرید سکه را انجام دهید. از مزایای خرید سکه نیز میتوان به نقد شوندگی راحت و خوب آن اشاره کرد.

3- صندوق های طلا

منظور از سرمایه گذاری روی صندوق های طلا، خرید سهام از شرکت هایی است که بر مبنای طلا می باشند. این کمپانی ها موظف هستند، 70 درصد سرمایه شان را سکه و طلا بخرند. 30 درصد الباقی را هم می توانند هم طلا بخرند، هم روی اوراق قرضه سرمایه گذاری کنند. از مزایای سرمایه گذاری روی صندوق های طلا به این مورد می توان اشاره نمود که شما با هر بودجه ای می توانید سهام این شرکت ها را خریداری کنید. همچنین نگرانی و دغدغه  نگهداری طلا را از لحاظ امنیتی ندارید و کارمزد کمتری نسبت به خرید طلای فیزیکی پرداخت می کنید.

از جمله معایب این صندوق ها این می باشد که این صندوق ها زیر نظر بورس هستند. زمانی که تورم شدید است و تقاضا برای خرید طلا و سرمایه گذاری روی این صندوق ها زیاد می شود، معاملات این صندوق ها متوقف می گردد. اگر سهام داشته باشید این بازه زمانی نمی توانید آن را بفروشید.

4- طلای دست دوم

از جمله معایب خرید طلای دست دوم این است که به هنگام خرید فاکتوری دریافت نمی کنید. برای خرید طلای دست دوم نیز باید حتما به جاهای معتبر و فروشندگان مطمئن و دارای جواز مراجعه کنید. طلای دست دوم مزایایی نیز دارد که از جمله آن می توان به عدم پرداخت مالیات و اجرت اشاره کرد. در واقع شما با خرید طلای دست دوم تنها سود 3 الی 7 درصدی به فروشنده پرداخت می کنید.

5- طلای آبشده

طلای آبشده یکی از بهترین روش های سرمایه گذاری طلا می باشد. البته باید نکات زیر را حتما بدانید. طلای آبشده از ذوب کردن طلاهای دست دوم حاصل می شود. عیار طلاهای آبشده معمولا 18 یا نزدیک به 18 می باشد. این طلاها داخل آزمایشگاه هایی که زیر نظر اتحادیه طلا هستند، ذوب و تبدیل به آبشده می شوند.

باید توجه داشته باشید که طلای آبشده را نیز همانند سایر طلاها از مکان های معتبر و دارای جواز خریداری کنید. روی طلای آبشده یک کد ری گیری که به اصطلاح به آن انگ می گویند، حک شده است. این کد را می توانید در سامانه های اینترنتی ری گیری وارد و از صحت طلا و عیار دقیق آن مطلع شوید. طلای آبشده به دلیل اینکه اجرت و مالیات ندارد، یک سرمایه گذاری خوب و جذاب محسوب می شود.

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *