اخبار طلا و سکه

فاکتور طلا و اهمیت آن

دلیل افزایش قیمت طلای جهانی

فاکتور طلا و اهمیت آن

فاکتور طلا و اهمیت آن، موضوعی است که امروز برایتان درباره اش صحبت می کنیم.

بر اساس قوانین مندرج در اتحادیه طلا و جواهر، تمامی فروشندگان طلا موظف هستند. فاکتور طلا به خریداران طلا ارائه دهند . وزن طلا هم تاثیری در صدور فاکتور ندارد. حتی برای طلایی با وزن کمتر از یک گرم هم باید فاکتور فروش صادر شود.

خریداران هم هنگام خرید طلا باید از فروشنده درخواست فاکتور کنند و در حفظ و نگهداری آن کوشا باشند. توجه کنید که هنگام خرید طلا و محصولات آن به عنوان هدیه هم حتما باید فاکتور طلا به نام صاحب هدیه تهیه شود.

نداشتن فاکتور طلا چه تبعاتی دارد؟

در وهله اول باید بدانید که طلای بدون فاکتور در هنگام فروش در واحدهای مجاز طلا فروشی خریداری نخواهد شد. و اینکه، هر طلا فروشی با صدور فاكتور برای محصول طلا، طلای خود را تضمین می‌کند. یعنی در واقع به صورت کتبی و مستند اعلام می‌کند که مسئول اصل یا تقلبی بودن طلا است.

باید بدانیم که تشخیص اصل یا تقلبی بودن در اكثر موارد توسط خریداران امكان‌پذیر نیست. اما طلا فروش‌ها با ارائه فاكتور، مسئولیت اصل بودن طلا را می‌پذیرند و اگر غیر از این باشد، باید به اتحادیه طلا و جواهر پاسخگو باشند.

معمولا طلاهای همه واحدهای طلا فروشی هر ۲ ماه یك‌بار توسط بازرسان اتحادیه طلا و جواهر كنترل و نمونه ‌برداری می‌شود. تا از ساخت طلای تقلبی جلوگیری شود. اما در عین حال، مزیت و ضرورت فاکتور طلا در این است که علاوه بر قید شدن عیار  و وزن طلا در آن، مارك سازنده طلا نیز مشخص است كه نشان‌دهنده هویت فروشنده آن است.

در وهله دوم شما باید به ازای هر میزان طلایی که از طلا فروشی می خرید  باید فاکتور از فروشنده دریافت کنید و اگر فروشنده طلا از صدور فاکتور خوداری کرد به هیچ عنوان از آن فروشگاه طلا خریداری نکنید. چون ممکن است به دلیل فروش طلای تقلبی از ارائه فاکتور خود داری کرده باشد. اگر با چنین مشکلی مواجه شدید می توانید موضوع را به اتحادیه طلا و جواهر اعلام کنید تا به تخلف واحد مربوطه رسیدگی و با اعزام بازرس علت بررسی شود.

توجه داشته باشید که اگر طلای بدون فاکتور خریداری کنید دیگر هیچ راهی برای ادعای خسارت نخواهید داشت

فاکتور طلا شامل چه اطلاعاتی است؟

این برگه در واقع سند مالکیت شما محسوب می‌شود و به اندازه خود طلا با ارزش و مهم است.در اختیار داشتن فاکتور توسط خریدار طلا ، مخصوصا در زمان فروش بیشتر از همیشه اهمیت دارد زیرا به واسطه آن به خریدار طلا ثابت می‌کنید که طلایی که در دست دارد سرقتی و یا تقلبی نیست.

این فاکتور باید روی سربرگ فروشگاه طلا و جواهر به صورت خام چاپ شده باشد. سربرگ هم باید نام، آدرس، تلفن و لوگوی طلا فروشی و از همه مهمتر شماره فاکتور داشته باشد. در فاکتور باید حتما مشخصات خریدار درج شود که شامل نام خانوادگی و شماره موبایل و یا کدملی درج شود .

سایر موارد موجود در فاکتور طلا
  • قیمت روز طلا:  قیمت روز طلا یعنی همان قیمت یک گرم طلای آبشده ۱۸ عیاری که سود و اجرت آن در قیمت محاسبه نشده و  فروشی‌ها اصولا «مظنه» را به‌جای قیمت طلای ۱۸ عیار می‌نویسند. مظنه یعنی قیمت یک مثقال طلای ۱۷ عیار یا 705
  • عیار طلا : که معمولا 750 یا همان 18 عیار است.
  • فی اجرت: یعنی کارمزد یا اجرت ساخت محصول خریداری شده که بسته به نوع و پیچیدگی ساخت در محصولات مختلف، متفاوت است.
  • سود تک فروشی: بر اساس قوانین اتحادیه طلا و جواهر، تمامی فروشندگان طلا و جواهر ملزم به دریافت ۷% سود تک‌فروشی هستند. اگر عدد سود بیش از این عدد باشد تخلف محسوب می‌شود. توجه داشته باشید که بعضی طلا فروش‌ها، اجرت، سود تک‌فروشی و قیمت یک گرم طلای آب‌شده را با هم جمع و به‌عنوان قیمت یک گرم طلا به آن اضافه و در فاکتور ذکر می‌کنند.
  • متعلقات طلا: اگر در ساخت مصنوع طلا از مواد دیگر استفاده شده باشد، قیمت سنگ قیمتی ، چرم و دیگر مواد در این قسمت به طور جداگانه درج می‌شود.
  • مالیات بر ارزش افزوده: طبق قوانین داخلی کشور، به‌ازای فروش هر نوع خدمت و کالا ۹% مالیات بر روی کل مبلغ فاکتور باید اضافه شود. فروشنده موظف است این مالیات را از خریدار بگیرد و هر سه ماه یک‌بار آن را به اداره مالیات گزارش و پرداخت کند.
  • مهر طلافروشی: معمولا مهر شامل نام طلا فروشی (به صورت لوگو)، آدرس و شماره تماس است. فاکتور باید حتما مهر داشته باشد و فاکتور بدون مهر طلا فروشی اعتباری ندارد.
  • قیمت نهایی: فروشنده موظف است قیمت نهایی را به صورت حروف و عدد در فاکتور درج کند.

توجه داشته باشید که فرقی نمی‌کند فاکتور کامپیوتری یا دستی باشد. اما مهم است که موارد بالا در آن درج شده باشد. در غیر این صورت فاکتور فاقد اعتبار است.

 اگر فاکتور طلای خود را گم کرده باشیم باید چه کار کنیم؟
  • اگر فاكتور خرید جنس طلا را گم كنید، دچار مشکل می‌شوید. یعنی اگر برای فروش طلای خود مراجعه كنید چون امكان اثبات این‌كه مالك جنس طلا هستید وجود ندارد، طلا از شما خریداری نخواهد شد؛ مگر این‌كه مشتری ثابت یك طلا فروشی خاص باشید و فروشنده طلا شما را بشناسد و برایتان فاکتور صادر کند. در غیر این صورت اكثر طلا فروشان حاضر به خرید جنس طلای شما نخواهند بود.
  • البته، در صورت گم كردن فاكتور می‌توانید به همان فروشگاهی كه طلا را از آن خریداری كرده‌اید، مراجعه و تاریخ دقیق خرید خود را به آن واحد اطلاع دهید. در این صورت طلا فروش به لیست فروش تاریخ یاد شده مراجعه و پس از تأیید خرید، برای شما می تواند فاكتور المثنی صادر کند. این در حالیست که تاریخ دقیق را بدانید. در غیراین صورت معمولا راه‌حلی وجود ندارد.

در نظر داشته باشید که با تمام این تفاسیر باز هم ممکن است طلا فروش برایتان فاکتور المثنی صادر نکند. چون اغلب طلا فروش‌ها لیست خرید خود را مدت زمانی طولانی نگهداری نمی‌کنند. همچنین نمی‌توانند به افراد اعتماد کنند چون حتی سارقان در حین سرقت جنس طلا از منازل، اول به دنبال فاكتور آن هستند. وقتی سارقان با جنس و فاكتور مراجعه می‌كنند، واحدهای فروش طلا چطور می‌توانند به افرادی كه فاكتور ندارند اعتماد كنند!

چگونه از «فاکتور طلا» نگهداری و مراقبت کنیم؟

بهترین کار برای نگهداری فاکتور طلای خریداری شده  این است که یک پوشه کوچک برای نگهداری فاکتورها تهیه کنید و همه آنها را درون پوشه در کمد یا کشوی مدارک  یا جای امن نگهداری کنید. برای اطمینان بیشتر، می‌توانید به محض خرید طلا از فاکتور آن عکس بگیرید و در موبایل یا کامپیوتر خود ذخیره کنید.

حتما هنگام خرید هدیه طلا، فاکتور را به نام دریافت‌کننده‌ هدیه بگیرید. یک توصیه دیگر اینکه طلا و فاکتور طلا را در یک جا نگهداری نکنید. چون اگر کسی قصد سرقت طلا را داشته باشد، حداقل دستش به فاکتور طلا نرسد چون در اینصورت می‌تواند قانونی و بدون دردسر، طلای دزدی را بفروشد.

 

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *