اخبار طلا و سکه

اعتصاب طلا فروشان

اعتصاب طلا فروشان

اعتصاب طلا فروشان

اعتصاب طلا فروشان طی چند روز اخیر سر و صدای زیادی ایجاد کرده است. دلیل اصلی این اعتصاب الزام فعالان این صنف به اجرای سامانه تجارت است.

سامانه جامعه تجارت چیست؟

این سامانه مربوط به ثبت سفارشات کالا در جهت تسریع امور صادرات و واردات است. در واقع رابطی میان تجار و بازرگانان با دستگاه های مربوطه در خصوص انجام کارهای تجاری بین المللی و افزایش سرعت در کارهای تجاری است. بخشی از این سامانه اختصاص به فلزات گرانبها و گوهر سنگ و صدور صورت حساب الکترونیکی از طریق سامانه مودیان پیش بینی شده است.

بر اساس تبصره چهار ماده 18 قانون مبارزه با قاچاق کالا و ارز، ثبت هرگونه معامله از جمله طلا آبشده، شمش و مسکوکات طلا، در سامانه جامعه تجارت الزامی است. اما طلا فروشان حاضر به ثبت اطلاعات خود در این سامانه نیستند.

دلیل اصلی اعتراض و اعتصاب طلا فروشان چیست؟

نادر بذر افشان رئیس اتحادیه طلا و جواهر تهران در خصوص علت این اعتراضات اظهار کرد:

از جمله دلایل اعتراض فعالان طلا، ثبت سرمایه، امنیت سامانه و صدور فاکتورها می باشد. در آخرین جلسه ای که در وزارت کشور در این خصوص برگزار شد، قرار بر این شد که سامانه جامعه تجارت و سامانه امور مودیان به صورت یکپارچه در یک سامانه فعالیت کنند و ثبت فاکتور انجام دهند.

بذر افشان در ادامه بیان کرد : با توجه به وضع کنونی برای فعالان طلا نوعی سردرگمی وجود دارد. به طور مثال ثبت فاکتورهای الکترونیکی در سامانه امور مودیان به صورت ریال است و نیاز به ثبت کارت ملی ندارد اما در سامانه جامع تجارت به صورت وزن است و ثبت کد ملی الزامی است.

مالیات طلا فروشان

به نقل از سخنگوی سازمان مالیاتی، مالیات طلافروشان در یک سال گذشته به طور میانگین 9 میلیون و 600 هزار تومان بوده است. که ماهانه مبلغ 800 هزار تومان می شود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *